Hore

Ako darovať deťom zdravé zúbky

Čo všetko by mala budúca mamička vedieť

Tehotenstvo je jedno z najšpecifickejších období v živote človeka. Nielen z pohľadu ženy, ktorá čaká bábätko, veľa znamená aj pre dieťaťko samotné. To, ako budúca mamička žije, ako sa stravuje a v akej psychickej pohode je, ovplyvňuje vývin malého drobca.

Už v šiestom týždni tehotenstva sa vytvára základ pre vznik detských zúbkov a to nielen mliečnych, ale aj trvalých. Preto by mali tehotné ženy dbať predovšetkým na to, čo jedia.

Čo na tanieri matky, to na zuboch detí

Aby boli zúbky dieťatka silné, pevné a zdravé, potrebujú hlavne vitamín D. Stará sa o správne rozdelenie vápnika v tele a vieme, že ten je pre zuby aj kosti najdôležitejšou zložkou. Keď vitamín D chýba, dochádza k nedostatočnej mineralizácii a k poruchám zloženia kostí aj zubov.

Budúce mamičky by sa však mali poradiť s lekárom skôr, než začnú užívať vitamín D ako doplnok, lebo prekročenie dávky môže narobiť veľké problémy. V prirodzenej forme sa nachádza v rybom tuku, vo vaječných žĺtkoch a v mlieku. Dôležité je aj to, aby mali tehotné ženy dostatok fluóru, fosforu a stopových prvkov - najmä fluoridov. Odporúča sa jesť dostatok rýb, piť minerálne vody a zelený čaj. Dostatok vitamínov a minerálov je najlepšou prevenciou proti budúcemu vzniku zubného kazu u detí. Nastávajúce mamičky by rozhodne nemali podceňovať ani preventívne prehliadky u zubára, ideálne sú tri, v každom trimestri jedna.

Zlé zuby nie sú dedičné!

Jednou z najčastejších povier je tá, že stav zubov deti dedia po rodičoch. Je síce pravda, že genetika môže za tvar zubov aj za ich postavenie v zuboradí, kazivosť zubov ako taká však dedičná rozhodne nie je. Vyhovoriť sa ešte ako-tak dá na zloženie slín, ktoré môže predurčovať sklon k tvorbe zubného kazu, vyslovene dedičné sú ale len zlé návyky v čistení zubov.

Mamička pomôže aj vývoju čeľuste

Mamičky majú vplyv na detské zuby nielen počas tehotenstva, ale aj v prvých dňoch života dieťatka. Najlepším spôsobom na to, aby sa deťom dobre vyvinula čeľusť, je dojčenie. Pri saní z prsníka sa deťom namáhajú svaly, ktoré sú veľmi dôležité na vzájomné postavenie čeľustí. Sánka u detí je totiž po pôrode posunutá dozadu a práve saním sa predsúva. V čeľusti a sánke sú zároveň aj zárodky trvalého chrupu. Ak sa matka počas tehotenstva vhodne stravovala, urobila všetko, aby jej dieťa malo dobrý a trvalý chrup. Je však nevyhnutné, aby aj výživa u dojčaťa bola správna a aby pomáhala vytvárať čo najlepšie podmienky pre zdravý chrup. Mliečne zúbky sa majú udržať zdravé, aby mohli dobre plniť svoju úlohu ta aby svojimi chybami neohrozovali celé telo dieťaťa.


Späť