Hore

Ako si vyberať zubnú kefku

Podľa farby, ceny, počtu gumených lamiel, aktuálnej reklame v TV?
Ani náhodou!

Umývanie zubov je jednou z tých činností, pri ktorých na sto percent platí, že kvalita je dôležitejšia ako kvantita. Naozaj je lepšie vyčistiť si zuby poriadne raz za deň, ako ich len tak narýchlo prebehnúť kefkou trikrát do dňa. Mimochodom, práve zubná kefka je prvý krok k úspechu. Viete, podľa čoho si vybrať tú správnu?

Cena vôbec nerozhoduje

Pri kupovaní kefky sa netreba pozerať len na cenu. Neplatí, že tá najdrahšia je tá najlepšia, ale netreba kupovať ani tie najlacnejšie. Ideálne je vybrať sa do lekárne alebo kúpiť kefku v zubnej ordinácii a nechať si poradiť odborníkom.

Hlavička plná jemných vlákien

Zubná kefka, ktorá dokonale dokáže odstrániť zubný povlak z prístupných povrchov, by mala mať malú čistiacu hlavičku s husto osadenými štetinami z umelých vlákien so zaoblenými koncami. Zaoblené konce vlákien sa nestrapkajú a sú šetrnejšie k ďasnám. Malá preto, aby sme čisteniu každej plôšky venovali dostatočnú pozornosť a vedeli lepšie kontrolovať tlak, ktorým kefkou pôsobíme na zuby a ďasná. Husto osadené jemné vlákna zabezpečia dôkladnejšie otretie zubného povlaku. Inak povedané čím je hlavička kefky hustejšia, tým je čistiaci účinok väčší. Kto z nás by dal prednosť brezovej metle pred hustým zmetákom, keď máme na keramickej dlažbe rozsypanú múku? A zubný povlak na sklovine našich zubov nie je v podstate nič iné. Mäkká by mala byť kefka preto, aby sme dlhodobým používaním nepoškodzovali tvrdé ani mäkké tkanivá - zuby ani ďasná. Tvrdé vlákna dokážu spôsobiť škody, ktoré na začiatku nevidíme, ale prejavia sa neskôr. Začnú obyčajne bolesťou v oblasti kŕčkov najmä po zjedení niečoho sladkého, ovocia či vypití ovocných štiav. Neskôr zuby reagujú bolesťou na všetko studené a aj na čistenie, čo má za následok, že ich čistíme menej.

Mäkké sa rýchlejšie strapkajú?

Nie je pravda, že mäkké vlákna sa rýchlejšie „strapkajú“ ako vlákna stredné, či tvrdé. Ak máme z kefky po dvoch týždňoch používania vec, ktorá nám pripomína ježka, nie je chyba v kefke, ale v nadmernom tlaku, ktorým si zuby čistíme. Je jednoduchšie vymeniť viac mäkkých kefiek, kým si osvojíme pocit optimálneho tlaku, ako naprávať škody, ktoré spôsobí nadmerný tlak na našich zuboch a ďasnách. Nie sú vhodné kefky s rôzne prekríženými riedkymi vláknami a také, ktoré majú medzi vláknami vsadené gumové lamely. V takom prípade nie je kefka hustá a odstraňovanie povlaku je neúčinné.

Po chorobe vyhodiť!

To, ako dlho nám vydrží zubná kefka, je individuálne. Hovorí sa o troch mesiacoch, avšak záleží to od techniky čistenia, frekvencie a sily, akou si zuby umývame. Podľa odborníkov by sa však nemalo stať, že pri správnom type kefky a správnom tlaku sa kefka do troch mesiacov rozstrapká. Ak sa tak stane, mali by sme ubrať. Keď vidíme, že štetiny zubnej kefky prestávajú držať svoj tvar a začínajú sa zohýbať do strán, je najvyšší čas siahnuť po novej. Dnes sa na výrobu zubných kefiek používajú výhradne syntetické vlákna. Ich výhodou je, že baktérie sa na nich držia a množia oveľa ťažšie, ako na prírodných. Tie sú živnou pôdou pre baktérie, pretože ťažko schnú a vo vnútri sú duté. Napriek tomu sa po určitom čase používania baktérie vo vláknach kefky udomácnia a preto treba zubnú kefku každé dva - tri mesiace vymeniť za novú. Po prekonaní ochorenia spôsobného baktériami by sme mali kefku vymeniť za novú automaticky. Málokto z nás vie, že opakovaným zdrojom vzniku herpesu môže byť práve zubná kefka. Zubnú kefku počas používania ošetrujeme tak, že ju oplachujeme prúdom vody, ktorý odstráni nánosy povlaku zachyteného medzi vláknami. Kefku nenechávame len tak voľne položenú, ani ju nenechávame hlavičkou dolu, pretože takto sa vlákna nestíhajú vysušiť. Kefka je potom stále vlhká, čo je ideálne prostredie pre množenie baktérii.

Ako si zvyknúť na mäkkú kefku?

Väčšina z nás, ktorí sme od malička používali stredne tvrdú alebo tvrdú kefku, si zvykla na pocit tlaku, ktorý čistenie zubov zanecháva. Tlak ruky, ktorý je prenesený na ďasná stredne tvrdými vláknami je pocitovo výrazne vyšší ako tlak mäkkých štetín. Preto sa nám pri výmene kefky za mäkšiu naraz môže zdať, že kefka nečistí, keďže pocit tlaku zmizol - a tak pritlačíme. Výsledok – rýchlo rozstrapkané vlákna kefky. Nám sa zdá, že sme boli oklamaní a znovu siahneme po starej tvrdej kefke. Omyl je v nás. Stredne tvrdé kefky nám ničia sklovinu tam kde je najtenšia – v oblasti krčku – a ten sa stáva citlivý. Okrem toho si zničíme aj okraj ďasna, a tak sa nám odhalí časť koreňa zubu. To už hľadáme ústne vody a pasty ako pomoc, namiesto toho aby sme odstránili príčinu odhalených krčkov. Pasty a vody pomáhajú len zriedka, pretože vrstvu látok, ktoré znižujú citlivosť znovu zoderieme stredne tvrdou kefkou a tak to pokračuje stále dookola, až pokiaľ o zuby neprídeme. Máme dve možnosti ako prejsť na mäkké kefky. Jedna možnosť je vhodná pre tých, ktorým pocit, pri čistení stredne tvrdou kefkou v podstate nevadí, hoci logicky vedia, že by mali prejsť na mäkšiu, pocitovo sú naučení na tlak - títo by mali vymeniť svoju starú kefku najskôr za CURAPROX soft 1560. Táto kefka je už mäkká, ale pri čistení vyvoláva podobné pocity ako stredne tvrdá kefka. O 3 mesiace ju vymeníme za CURAPROX super soft 3960 a o ďalšie 3 mesiace prejdeme na CURAPROX 5460 ultra soft. Ten, kto okúsi CURAPROX 5460 ultra soft a umýva si s ňou zuby niekoľko mesiacov, sa veľmi pravdepodobne už nebude chcieť vrátiť k tvrdšej kefke a pochopí, ako jeho zuby a najmä ďasná trpeli pri používaní tvrdej alebo stredne tvrdej kefky.
Druhá možnosť je vymeniť tvrdú kefku hneď za CURAPROX 5460 ultra soft a užívať si príjemné čistenie takpovediac „liečbu šokom”. Táto cesta je lepšia pod dohľadom dentálnej hygieničky. Nezabúdajme, že k správnej kefke patrí správna čistiaca technika a tou sú malé krúžky s kefkou mierne natočenou oproti ďasnám. Ideálne je, ak si správnu techniku čistenia zubov nacvičíme s dentálnou hygieničkou. Videa so správnou technikou nájdete aj TU, ktoré nám žiaľ neukážu správny tlak.


Späť