Hore

Záleží na výbere zubnej pasty?

Zubná pasta je len pomocný prostriedok na čistenie zubov. Na jej výbere záleží, no k dôkladnému očisteniu zubov ju nepotrebujeme.

Zubnú pastu nepotrebujeme ani preto, aby sme nemali zubné kazy, kameň či parodontitídu. Očistený zubný povrch omýva slina, ktorá obsahuje všetko, čo je potrebné pre “wellness” našich zubov. Problém vzniká zo špiny (povlaku), ktorú na niektorých miestach pri nedôslednom čistení necháme. Tá spôsobuje kazy a zápaly, a zvápenatením sa mení na zubný kameň.

Vedeli ste, že pasta môže aj škodiť?

Zubná pasta by nemala obsahovať žiadne látky proti krvácaniu. Navodzujú pocit zdravia a zavádzajú nás. Čistý zub vždy obklopuje ďasno bez zápalu. Vždy. Je na nás, aby sme zuby dôkladne očistili po celom obvode. Najviac zápalov začína v medzizubnom priestore, nezabúdajme preto na medzizubnú kefku. Rovnako by pasta nemala obsahovať sodium lauryl sulfát (SLS).

Čo je SLS?

Ide o vysoko účinný penivý čistiaci prostriedok. Nájdeme ho v mnohých domácich čistiacich prostriedkoch, šampónoch a mydlách. Takisto sa vďaka jeho agresívnym účinkom komerčne používa na čistenie garážových podláh a prístrojov. V ústnej dutine spôsobuje odreniny a rany, ktoré preukázateľne prispievajú k tvorbe bolestivých áft.

Prečo je penenie zlé?

Penenie, spôsobené prítomnosťou SLS v zubnej paste, vyvoláva falošný pocit čistoty. Najmä u detí skracuje čas mechanického čistenia. Ústa sa naplnia penou a plná pusa peny vyvolá pocit celkovej čistoty napriek tomu, že na niektorých miestach kefka ani nebola. Tam potom vznikajú kazy.

Aká je zubná pasta Enzycal?

  • bez obsahu SLS – jemná k sliznici ústnej dutiny a zančne zmenší výskyt áft
  • obsahuje enzýmy na posilnenie prirodzenej ochrannej funkcie slín
  • ochrana pre zubnými kazmi vďaka kombinácii enzýmov, fluoridu sodného a vápnika
  • nízka abrazivita (RDA 30)*
  • vhodná pre celiatikov
  • neobsahuje aktívne látky (napr. proti krvácaniu)
  • má príjemnú mentolovú chuť

*RDA predstavuje mieru abrazivity, teda veľkosť abrazívnych, pevných častíc, ktoré napomáhajú narušeniu štruktúry zubného povlaku. Ak je však RDA vyššie, narušuje sa aj sklovina zuba.


Späť