Hore

Zubnú kefku alebo jablko?

Ľudová múdrosť hovorí, že jablko čistí zuby rovnako ako kefka a zubná pasta. Toto tvrdenie je síce prehnané, ale nie je úplne nesprávne.

Zubná kefka a jablko

Ako tomu často býva, ľudová múdrosť náhrady zubnej kefky pomocou jablká v sebe má kúsok pravdy. V skutočnosti obsahuje toto ovocie nielen vitamín C, ale aj mnoho zdravých minerálov. A žuvanie jablka po jedle naozaj odstraňuje zo zubov povrchovo usadené nečistoty.

 

Abrazivny účinok

Abrazívny účinok

Ďalšie chrumkavé ovocie a zelenina, napríklad zeler alebo mrkva, pôsobia, v priebehu žuvania, ako mini kefky. Kúsky ovocia alebo zeleniny sú abrazívne a pomáhajú odstrániť plak a mierne, povrchové sfarbenie.

 

Útoky ovocných kyselín

Útoky ovocných kyselín na zubnú sklovinu

Zvyšky jedla a baktérií však nemožno jablkom alebo mrkvou odstrániť z ťažko prístupných oblastí ako je ďasnový žliabok a medzizubný priestor. Konzumácia tuhej stravy nemôže nahradiť pravidelné čistenie kefkou.

Naopak jablká obsahujú kyseliny, ktoré menia sliny a vo finále napádajú zubnú sklovinu. Ovocné kyseliny v jablkách sú základné živnou pôdou pre baktérie kazov, ich kyselina kazí zuby.

Ak cukor a kyselina zostanú na zuboch, tak sa stráca pozitívny efekt získaný zjedením jablka.

 

Zamerané na ďasná

Zamerané na ďasná

Ďasnový žliabok je obzvlášť ťažko vyčistiť. Baktérie sa rýchlo hromadia najmä v mieste medzi zubom a ďasnom a tvorí štruktúrovaný bakteriálny povlak. Tu je jablko pre čistenie nevhodné. Naproti tomu zubná kefka s mäkkými vláknami ako CURAPROX CS 5460 ultra soft dosiahne do ďasnového žliabku, ľahko a bez prílišného tlaku.

Ponechajte si teda jablko a mrkvu ako kulinárske potešenie a nie z dentálnych a hygienických dôvodov.


Späť